Strona główna Events Film Spotkania autorskie Podróż w Kosmos – przewodnik po Szwecji – spotkanie z Aldoną Hartwińską
3. NORDIC FOCUS FESTIVAL

3. NORDIC FOCUS FESTIVAL

lis 24 2018

Podróż w Kosmos – przewodnik po Szwecji – spotkanie z Aldoną Hartwińską

Szwedzki Układ Słoneczny

Prezentacja filmu Podróż w Kosmos – przewodnik po Szwecji (13 min.) – spotkanie z Aldoną Hartwińska PoFIKAsz.

Gösta Gahm i Nils Brenning cieszyli się jak dzieci, kiedy ich projekt, nieco inny niż pozostałe, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Są poważnymi naukowcami, profesorami uniwersyteckimi, zajmującymi się najtrudniejszą i najmniej zrozumiałą dziedziną nauki – astrofizyką. Poszukują nieznanych obiektów w przestrzeni kosmicznej, a do liczenia używają takich liczb, w których miejsc po przecinku niewiele osób potrafi się doliczyć.

Dzięki tym dwóm niezwykle poważanym astronomom w Szwecji powstała jedyna taka atrakcja turystyczna – największy na świecie model Układu Słonecznego. Pomniejszone w skali 1:20 milionów obiekty rozciągają się od południa, aż na północ, od wschodu na zachód, z centrum planetarnym w Sztokholmie, gdzie znajduje się Słońce. Przejechaliśmy cały Szwedzki Układ Słoneczny. W całej podróży przejechaliśmy dokładnie 6183 kilometrów. Odwiedziliśmy wszystkie 25 modeli, poznaliśmy ich opiekunów i całe mnóstwo fantastycznych ludzi. Zapraszamy na naszą opowieść!

tekst: https://www.facebook.com/events/313658539463561/