Strona główna Events Koncerty UG Koncert: VENEMATKA – podróż łodzią

Organizator

9. NORDIC FOCUS FESTIVAL 2024

Lokalizacja

Biblioteka Główna UG, I piętro
Kategoria

Data

lis 23 2024

Czas

19:00

Harmonogram

Dzień 2

Koncert: VENEMATKA – podróż łodzią

19:00 – 20:30
Koncert: VENEMATKA – podróż łodzią. Fiński chór męski LAULUN YSTAVAT  i Akademicki Chór UG
Miejsce: Biblioteka Główna UG

Laulun Ystävät (LY), założony w 1914 roku, jest największym chórem męskim w południowo-zachodniej Finlandii, liczącym około 80 śpiewaków. Składa się z kilku zespołów, od kwartetów po duży chór, wykonujących repertuar od tradycyjnych kompozycji chóralnych po aranżacje muzyki popularnej. Nikke Isomöttönen jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem chóru od 2021 roku.

LY występował w całej Europie, a także w Izraelu, Kanadzie i Japonii. Zadebiutował w Tallinie w 1966 roku. Gospodarzem był wówczas Eesti Teaduste Akadeemia Meeskoor (ETAM), który od tego czasu stanowi bratni chór Ly i wspólnie organizuje koncerty po obu stronach Zatoki Fińskiej. Dwóch kluczowych przyjaciół tego partnerstwa to Arvo Ratassepp i Gustav Ernesaks. Ten ostatni był dyrektorem chóru, gdy Riikliku Akadeemia Meeskoor (RAM) odbył podróż koncertową do Turku w 1963 roku, gdzie LY działał wówczas jako chór goszczący. Arvo Ratassepp, honorowy członek LY, zadedykował swoją kompozycję Metsämiehen loihtu na 70. rocznicę powstania chóru. Z okazji 75-lecia chór zamówił kompozycję The Story of the Whistleblower (Räikkö Räähkä) u mistrza kompozycji Veijo Tormisa. Urodzony w Estonii Märt Krell, pełnił funkcję dyrektora artystycznego LY w latach 1997-2004. Najnowszy kontakt z muzyką estońską miał miejsce dzięki twórczości Urmasa Sisaka. LY odbędzie swoją jedenastą wizytę w Estonii w 2025 roku, tym razem na Tallinn Song Festival.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Został założony w 1971 r. i od tego czasu reprezentuje Uniwersytet Gdański w kraju i za granicą. Wielokrotny laureat prestiżowych festiwali, olimpiad chóralnych, a także czołowych nagród oraz Grand Prix w konkursach międzynarodowych w Polsce i za granicą. Zespół współpracował z największymi osobowościami muzyki klasycznej i rozrywkowej, m.in. Krzysztofem Pendereckim, Ennio Morricone, Jeanem-Michelem Jarreem, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Leszkiem Możdżerem. W repertuarze chóru szczególne miejsce zajmuje polska literatura chóralna, utwory obcojęzyczne w różnorodnej stylistyce, muzyka oratoryjno-kantatowa, ale także jazz, pop czy rock symfoniczny. W swoim dorobku ma także prawykonania, m.in. kompozycje Anny Rocławskiej-Musiałczyk (2022), Jana A.P. Kaczmarka (2017) czy Leszka Możdżera (2006).

Od 1992 r. dyrygentem i dyrektorem artystycznym Akademickiego Chóru UG jest profesor Marcin Tomczak, a od 2021 r. w chórze funkcje II Dyrygenta pełni dr Aneta Majda, która wcześniej od 2011 r. była asystentką dyrygenta. Od 2020 r. akompaniatorem i asystentem profesora Marcina Tomczaka jest Filip Cieszyński. Managerem zespołu jest Zofia Bełdzińska.

  • 00

    dni

  • 00

    godzin

  • 00

    minut

  • 00

    sekund

Tagi: ,