Wykład: Żółto-niebiescy. O szwedzkości w społeczeństwie wielokulturowym.
Wykład poprowadzi Jan Janczy (Radio Nowy Świat)
W dobie globalizacji i nasilonej, z różnych powodów, migracji wyznaczanie i definiowanie granic tożsamości danego narodu wydaje się być utrudnione.
Szczególnie dobrze widać to na przykładzie Szwecji – państwa masowo przyjmującego imigrantów już od czasów powojennych. Osoby migrujące do Szwecji, szukające tam azylu, czy po prostu zarobku, często osiadały w kraju na stałe. Według danych szwedzkiego Centralnego Biura Statystycznego już jeden na czterech obywateli tego państwa ma korzenie poza Szwecją (SCB, 2021). Co wobec tego oznacza współcześnie bycie Szwedem, Szwedką? Co znaczy “szwedzkość”? Czy na to pytanie, w dobie społeczeństw wielokulturowych, w ogóle jest odpowiedź?
Spróbujemy ją wspólnie odnaleźć. Wyjdziemy od metafory “domu ludu”, Szwecji inkluzywnej, następnie przyjrzymy się budowaniu państwa dobrobytu, które miało być gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla obywateli, ale też dla przybyszów zza granicy. Czy napływ migrantów zmienia tożsamość narodową Szwedów i Szwedek? A może to imigranci stają się bardziej „szwedzcy”?
Dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.