Strona główna Events Spotkania autorskie Spotkanie autorskie: Rafał Wojczal – „Ekonomiczni pielgrzymi – obiektywnie o Polakach w Norwegii”
RAFAŁ WOJCZAL RAFAŁ WOJCZAL

Lokalizacja

Aula 1.43, Wydział Filologiczny UG
Wita Stwosza 55, 80-306 Gdańsk

FACEBOOK

Data

lis 25 2023
Zakończone!

Czas

16:30 - 17:15

Koszt

Wstęp wolny

Harmonogram

Dzień 2

Spotkanie autorskie: Rafał Wojczal – „Ekonomiczni pielgrzymi – obiektywnie o Polakach w Norwegii”

Spotkanie autorskie z Rafałem Wojczalem, autorem fotoreportażu „Ekonomiczni pielgrzymi – obiektywnie o Polakach w Norwegii”

Prowadzenie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz

O fotoreportażu:

„Pomysł na projekt mam już od dawna. Gdy skończyliśmy liceum, część kolegów wyjechało do Norwegii pracować w stoczniach, na budowach czy przy zbiorach truskawek. Kilka lat temu, jeszcze przed wojną w Ukrainie, spojrzałem w statystyki i zauważyłem, że Polaków w Norwegii jest procentowo tyle samo, co Ukraińców w Polsce. Teraz jest to już nieaktualne, ale jeszcze dwa lata temu tak było. Jak idę do sklepu, do fryzjera, mam do czynienia z Ukraińcami. Pomyślałem sobie, że skoro ta grupa społeczna jest na tyle duża, to musi być dość mocno zróżnicowana. Na ulicy widzimy tylko tych, którzy się odznaczają z tłumu lub tych, z którymi rozmawiamy podczas zakupów czy korzystania z usług. My Polacy, mieszkający w Polsce, o Ukraińcach myślimy szablonowo, podobnie jak Norwedzy u siebie w kraju myślą o Polakach, mieszkających w Norwegii, jako o pracownikach fizycznych i w zasadzie taki jest stereotyp.

Głównie zależy mi na obiektywizmie. Nie zamierzam zakłamywać rzeczywistości, pokazując że wszyscy polscy imigranci to prawnicy i lekarze. Bo tak nie jest. Tylko część osób wykonuje pracę inną, niż fizyczna. Chcę pokazać ludzi zarówno przy ich pracy, i to może być najzwyklejsza praca piekarza, spawacza – to są super obrazki.” – autor dla portalu razem.no

Dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Wydarzenie zostało zakończone.