Strona główna Events Dyskusje Dyskusja: Kraj (nie) dla wszystkich? O szwedzkiej teorii szczęśliwego państwa
Szwecja, typowy domek letni doris_beling-red_cabin-5355 (2) Szwecja, typowy domek letni doris_beling-red_cabin-5355 (2)

lis 25 2023

Dyskusja: Kraj (nie) dla wszystkich? O szwedzkiej teorii szczęśliwego państwa

Paneliści: Maciej Zaremba Bielawski, dr Wiktoria Michałkiewicz

Prowadzenie: Magdalena Pramfelt (Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku)

Wydarzenie dofinansowane przez Akademia Ateneum w Gdańsku, Svenska Institutet

Maciej Zaremba Bielawski

Urodzony w 1951 roku w Poznaniu. Emigrant polityczny, wyjechał do Szwecji w 1969 roku po kampanii antysemickiej. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Jego dziennikarstwo zaczęło się od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą humanitarną, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba.

Studiował historie idei (uniwersytet w Sztokholmie), od 1989 roku członek redakcji głównego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. W latach 1994-95 w redakcji miesięcznika społeczno-politycznego „Moderna Tider”. W 1997 r. nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadzało w latach 1935-1976 na tysiącach „niepożądanych” obywateli, głównie na kobietach, samotnych matkach wielu dzieci, na bezdomnych itp. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania.

Serie reportaży o migracji zarobkowej „Polski hydraulik” (2005) i o misji ONZ w Kosowie “„Kolonia Kosovo” (2007) ukazały się w kilku językach, m.in. po polsku.

Członek PEN-klubu. Mąż szwedzkiej pisarki Agnety Pleijel.

Doktor honoris causa wydziału prawa Uniwersytetu w Lund 2009. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2012.

Wiktoria Michałkiewicz

Dziennikarka, badaczka, edukatorka, kuratorka fotografii, założycielka agencji REZO, specjalizującej się w tworzeniu globalnych strategii rozwoju artystów wizualnych. Doktor nauk społecznych w Instytucie Socjologii UJ, absolwentka kulturoznawstwa (UJ), filologii szwedzkiej (UJ) i antropologii społecznej Joint Master’s Degree sześciu uczelni europejskich (w tym Uniwersytetu Sztokholmskiego, Uniwersytetu Lumière 2 w Lyonie i Uniwersytetu Autonóma w Barcelonie). Laureatka stypendium w Bałtyckim Centrum dla Pisarzy i Tłumaczy w Visby w Szwecji. Kuratorka wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą, m.in. w Fotografiska w Sztokholmie, jurorka międzynarodowych konkursów fotograficznych i przeglądów portfolio. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach Extra”, „National Geographic”, „National Geographic Traveler”, „Vogue Polska”, „Harper’s Bazaar”, „Digital Camera Polska”, „Blow Photo”, „Podróże”, „Focus” i „Focus Historia”. Autorka książki „Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”, wydanej w 2020, która została nominowana w konkursie „Książka Reporterska Roku” magazynu „Press”.
www.rezo.pl | www.instagram.com/wiktoriami_official/

Magdalena Pramfelt

Skandynawistka, dziennikarka, menedżerka. Prezes Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej, organizacji inspirującej relacje gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską i Szwecją poprzez bezpośrednie wspomaganie przedsiębiorców i organizacji biznesowych, wykłady i spotkania na temat osiągnięć Szwecji, dobrych praktyk w gospodarce, prawodawstwie, ochronie środowiska, innowacjach oraz o odpowiedzialności społecznej i kulturze biznesu panujących w szwedzkich przedsiębiorstwach. Współinicjatorka i dydaktyk filologii szwedzkiej w Akademii Ateneum w Gdańsku. Podczas wieloletniego pobytu w Szwecji redaktorka programów informacyjnych w publicznych mediach, szwedzkim Radiu i Telewizji. Autorka reportaży radiowych, wywiadów z osobowościami szwedzkiej polityki, polskiej kultury w Szwecji, cykli tematycznych po polsku i szwedzku oraz programów publicystycznych i reportaży telewizyjnych. Autorka artykułów w polskiej prasie na temat Szwecji. W 2018 r. otrzymała order Oranje Nassau, przyznany za 11 lat służby Honorowego Konsula Niderlandów przez króla Wilhelma – Alexandra.

W 2015 r. mianowana przez Króla Szwecji Karola XVI Gustawa Honorowym Konsulem Generalnym Szwecji w Gdańsku.