Wystawa: Puzzled Together – Agata Ruchlewicz-Dzianach
Wystawa: Puzzled Together
Autorka: Agata Ruchlewicz-Dzianach
Miejsce: Hol Neofilologii UG
Puzzled together to 54 odlewy gipsowe.
Jako integralny element szeroko zakrojonych badań nad subiektywnym i emocjonalnym postrzeganiem codziennej przestrzeni, projekt bada przestrzeń dotykową w formie małego, intymnego archiwum haptycznego, w którym odciski skóry człowieka i innych części natury zostały zmieszane. W kontekście kryzysu klimatycznego i szybkiej utraty bioróżnorodności, projekt odzwierciedla sposób, w jaki tworzymy nasze relacje w świecie ludzi i nie-ludzi. Podnosząc pytanie, kiedy my, jako ludzie, zapomnieliśmy, że jesteśmy częścią natury, ma na celu przekierowanie naszej uwagi na troskę i czułość w miejsce estetyzacji i utowarowienia natury.
Projekt jest refleksją nad budowaniem czułych i trwałych więzi, które wymagają emocjonalnego zaangażowania. Praca składa się z odlewów części mojego ciała i innych elementów natury w bezpośrednim sąsiedztwie Saari Residence w Mynamaki. Kontakt uczestników wystawy z odlewami był zaskakującym doświadczeniem. Okazało się, że z jednej strony łatwiej nawiązujemy kontakty międzyludzkie niż międzygatunkowe. Ale z drugiej strony czujemy się bardziej komfortowo dotykając innych części natury niż nieznanego ludzkiego ciała.
Projekt powstał podczas rezydencji artystycznej Research Pavilion #5, Saari Foundation & University of the Arts Helsinki (FI).
Agata Ruchlewicz-Dzianach (1984) jest artystką, projektantką, badaczką i nauczycielką akademicką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2020 roku wykłada na Wydziale Architektury macierzystej uczelni. Właścicielka studia projektowego Pracownia ARD (2013).
W swojej pracy artystycznej i naukowej bada relacje między człowiekiem a przestrzenią miejską, koncentrując się na subiektywnym i emocjonalnym postrzeganiu otoczenia. Poszukuje nowych narracji, badając warstwy pozawizualne, takie jak pejzaż dźwiękowy, pejzaż dotykowy, pejzaż zapachowy i pejzaż wspomnień. Eksperymentuje z redukcją poznania do jednego zmysłu w nadziei na rozwinięcie nowej czułości i redefinicję obecnych relacji w ludzkim i nie-ludzkim świecie.