Strona główna Events Wykład Wykład dr Agata Rudnik – Szwedzki sposób na depresję (czy istnieje?)
Agata Rudnik, Dyrektor Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG. AGATA RUDNIK
7. Nordic Focus Festival 2022

7. Nordic Focus Festival 2022

lis 26 2022

Wykład dr Agata Rudnik – Szwedzki sposób na depresję (czy istnieje?)

(Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego UG)

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny UG

Szwedzki sposób na depresję (czy istnieje?)

Jak żyć, gdy wokół ciemno i zimno? Jak radzą sobie z tym osoby mieszkające w Szwecji? Jakie mają na to sposoby?
Jak wygląda i czym różni się ochrona zdrowia (psychicznego) w Polsce i w Szwecji?

Podczas spotkania pod lupę wezmę zarówno twarde dane statystyczne jak i opinie osób mieszkających w Szwecji w kontekście zdrowia psychicznego. Od wielu lat Szwecja znajduje się w pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów na świecie (zgodnie w World Happiness Report). Mimo wszystko, jak wskazuje m.in. raport Eurofund (2019) Szwecja zajmuje pierwsze miejsce (!) wśród krajów UE z największym odsetkiem młodych ludzi zagrożonych depresją – 41% (następne w rankingu są Estonia i Malta – ok. 27%). Co na to wpływa? Jak Szwedzi i Szwedki radzą sobie w ciemne, deszczowe dni? Jakie są ich codzienne sposoby na jesienną chandrę? Kiedy decydują się na specjalistyczną pomoc i jak ona wygląda? O tym wszystkim porozmawiamy wspólnie w (zapewne równie ciemne…) listopadowe popołudnie. Do zobczenia!

Agata Rudnik – dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, adiunktka w Instytucie Psychologii UG (Zakład Psychologii Klinicznej i Zdrowia), psycholożka m.in. w Szpitalu MSWiA w Gdańsku i w Centrum Terapii Haak w Poznaniu. Przygląda się i bada przede wszystkim jakość życia uwarunkowaną stanem zdrowia i związek pomiędzy naszymi jelitami a mózgiem. Bezwarunkowo zakochana w krajach nordyckich, realizowała staże i stypendia m.in. w Karolinska Institutet i na Uniwersytecie Sztokholmskim.