Strona główna Events Spotkania autorskie Dyskusja po filmie Adam Jarniewski (Poznaj Grenlandię), Kuba Witek (reżyser), Sebastian Konefał
Sisimiut 2x Sisimiut 2x

lis 25 2022

prowadzenie prof. UG Sebastian Konefał

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny UG

Sebastian Konefał– Stypendysta Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (granty EEA). Autor książek Corpus futuri. Literackie i filmowe wizerunki postludzi (2013), Kino Islandii: Tradycja i ponowoczesność (2016) oraz Cinema of Iceland: Between Tradition and Liquid Modernity (2019). Prowadził gościnne wykłady m.in. na uczelniach w Reykjaviku, Trondheim oraz Tromso. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim na kierunkach Wiedza o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz Produkcja Form Audiowizualnych. Zajmuje się badaniem kina nordyckiego, fantastyki i komiksów.

Kuba Witek – podróżnik i reżyser filmowy przez ostatnie siedem lat pracował na Grenlandii, Spitsbergenie, Wyspach Owczych, Islandii oraz Polsce i USA jako dokumentalista, autor książek i prelegent. Fascynuje go Północ, której mieszkańcy i natura najsilniej odczuwają efekty zmian klimatu i niszczycielskiej działalności człowieka. Dzięki wieloletniej uwadze poświęconej arktycznym rejonom, miał okazję przeprowadzić wiele rozmów z naukowcami, historykami, politykami i artystami, z których wielu jest bohaterami jego filmów. Jego projekty powstawały we współpracy z National Geographic Polska, Greenpeace, Ambasadami RP w Kopenhadze i Reykjaviku oraz różnymi instytucjami naukowymi.

Adam Jarniewski (ur. 1980) – Seria szczęśliwych przypadków sprawiła, że w 2006 roku zamieszkał na Grenlandii, założył tam rodzinę i wiedzie spokojne życie tuż za kołem podbiegunowym. Swoje wrażenia z pierwszych lat spędzonych na największej wyspie świata opisał w książce „Nie mieszkam w igloo”(2018). W zeszłym roku ukazała się jego druga pozycja, tym razem skierowana do dzieci i młodzieży. W „Listach z Grenlandii”  w rolę narratorki wciela się najstarsza córka autora, która zabiera swoich polskich rówieśników w podróż po Arktyce. Adam prowadzi profil Poznaj Grenlandię (FB, Instagram, YT) na którym szczerze relacjonuje bolączki i radości polarnego życia.

www.listyzgrenlandii.pl